Pečlivě vybíráme nejlepší
investiční příležitosti

Díky všem našim investičním možnostem vám pomůžeme najít ideální příležitost pro vaši dlouhodobou investici.

Jak přečkat krizi a zabezpečit majetek

Jak si bezpečně uložit peníze

29. května 2020

8 minut

Globální ekonomika je stále napůl v umělém spánku a pouze pomalu se probouzí. Máme v dnešní době nějaké jistoty? Mnozí odborníci věří, že v Česku jsou takovou jistotou nemovitosti. Do některých stačí investovat třeba jen stokoruny měsíčně.

Až donedávna si Česko užívalo poměrně dlouhé období ekonomického růstu. A souběžně s ním u nás rostly ceny nemovitostí, rostly dokonce rychleji než v Evropské unii. Pokud jste koupili někdy v roce 2013 byt, vaše investice celých sedm let utěšeně nabývala na hodnotě.

Pak ale zamíchal kartami mikroskopický koronavirus.

 

Ceny nemovitostí jsou vysoko. Nečeká je teď strmý pád?

"Odhaduji, že ceny budou stagnovat. Bytů je stále málo, legislativní proces při vyřizování výstavby je dlouhý, náklady na výstavbu bytových domů jen tak zlevnit nemohou," domnívá se finanční poradce Partners Vladimír Weiss.

K podobnému závěru dospěla i analýza agentury Deloitte z konce března, která dodává, že developerské firmy dnes spíše omezí nabídku, než aby prodávaly se ztrátou. A z dlouhodobého hlediska pak budou ceny bytů nadále růst – zvedat je bude pokračující trend stěhování obyvatel z venkova do měst.

City Tower

V ČS nemovitostním fondu převažují moderní kancelářské nemovitosti, jako je City Tower na pražském Pankráci, která je nejvyšší budovou v Praze.

Chci si koupit byt nebo domek. Není moudřejší počkat?

"Pokud si chci pořídit nemovitost pro vlastní bydlení, nemusím tolik koukat na její cenu," odpovídá Vladimír Weiss. "Z dlouhodobého pohledu se vlastní bydlení většině lidí vyplatí víc než zůstat celý život v nájmu," dodává. Pokud se tedy k něčemu takovému chystáte, neohlížejte se na krizi.

"Něco úplně jiného je však nákup investiční nemovitosti. Tam už byste měli důkladně počítat a sledovat trh," dodává Vladimír Weiss. 

Podle něj je rozumné investovat do nemovitostních fondů, protože vám odpadá operační riziko, nedaníte příjem z nájemného, díky takzvanému časovému testu se můžete úplně vyhnout dani z výnosu a můžete se nechat prakticky kdykoli velice snadno vyplatit.

3,2 %

Takový je průměrný roční výnos
ČS nemovitostního fondu za uplynulých 10 let.*

Ideálním příkladem je ČS nemovitostní fond – největší a nejstarší realitní fond u nás, s majetkem v hodnotě přes 30 miliard korun a více než 85 tisíci klienty. K tomu, abyste se k nim přidali, stačí investice v řádu stokorun.

Je to jeden z mála fondů u nás, který už deset let nepřetržitě roste, v průměru více než 3 % ročně. A předpokládá se, že poroste i letos, navzdory zpomalení ekonomiky. Tomáš Jandík, CEO a předseda představenstva investiční společnosti REICO, která ČS nemovitostní fond spravuje, odhaduje i v letošním roce pozitivní výkonnost fondu pohybující se mírně pod dlouhodobě dosahovaným průměrem.

ČS nemovitostní fond má totiž skutečně rozsáhlé portfolio, které je strategicky dobře rozdělené do tří různých sektorů (kanceláří, maloobchodu a logistiky) ve třech zemích (v Česku, na Slovensku a v Polsku) a z 97 procent jej tvoří prémiové nemovitosti, které jsou pronajaty bonitním nájemcům na dlouhou dobu.

A z dlouhodobého hlediska je podle Tomáše Jandíka důvod k optimismu. „Projeví se váha peněz, které centrální banky chrlí do systému. Až se rozptýlí nejistota na trhu, čekám ještě razantnější růst nemovitostí než v předchozí dekádě,“ shrnuje svůj výhled do budoucnosti.

Tomáš Jandík, CEO REICO IS ČS

Tomáš Jandík

CEO a předseda představenstva
REICO investiční společnosti
České spořitelny, a. s.

*Údaj k datu 23. 4. 2020. Veškeré informace o podílovém fondu včetně souvisejících nákladů naleznete ve statutu fondu, který je dostupný na www.investicnicentrum.cz nebo v pobočkách Erste Premier. Upozorňujeme, že hodnota podílových listů fondu může kolísat. Minulé výnosy nezaručují budoucí výkonnost a není zaručena návratnost původně investované částky.

Jsme vám vždy k dispozici

Stačí nám zavolat.

+420 956 777 569

Nebo se vám ozveme my.

Načítání aplikace